Sony Ericsson P990

 

سونی اریکسون چندین گوشی Smartphone مجهز به نرم افزار سیمبین را به بازار عرضه نموده و هر بار این گوشی ها به عنوان سرکرده و پیروز این کلاس در زمان خود شناخته شده اند ؛ علاوه بر این ، این شرکت ، تنها شرکتی است که این گوشی ها را با صفحه حساس (Touch screen) به بازار عرضه نموده است .

در سال 2002 ، ابتدا گوشی P800 پا به عرصه وجود گذاشت و پس از آن گوشی P900 که در واقع همان ارتقا یافته ی P800 بود به بازار وارد گردید ، در همین راستا ، بعد از گذشت چند ماه در سال 2004 گوشی P910 با یک سری تغییرات جدی توسط کارخانه معرفی شد ، یک گوشی با صفحه نمایش متفاوت و کارآیی های بهتر !

به هر حال ساخته های سونی اریکسون از جایگاه خاصی برخوردار بوده و در رتبه ی بسیار بالایی نسبت به گوشی های دیگر شرکتها قرار گرفته است ، اما با هر تولید و ورود هر گوشی به بازار ، از این رتبه کاسته می شود . چرا که گوشی های جدید قصد رقابت با این گوشی های نامبرده را دارند .

به هر حال در زمانی که SmartPhone ها در بازار به قبضه سونی اریکسون درآمده بود، گوشی های تحت ویندوز که با نام های دیگر وارد بازار شدند ، جایگاهی متفاوت را ایجاد نمودند ؛ وجود سری های 60 نوکیا نیز در همه ی کلاس های گوشی باعث شده بود نوکیا بازار را به قبضه خود درآورد و اجازه بهترین فروش را به سونی اریکسون نمی داد ؛ سونی اریکسون با وجود تمامی محدودیت هایی از قبیل گنجایش تولید و نیروی انسانی ، توانست در این زمینه نیز با ارائه یک گوشی که نام آن را از داستان های هری پاتر ، Hermione گذاشته بود ، گام مهمی را در بازار خرید و فروش موبایل بگذارد .

 

این دستگاه دارای سیستم عامل سیمبین Symbian ویرایش 9.1 با 3.0 UIQ می باشد که سوال مهم این بود که UIQ 3.0 چگونه به این سرعت توسعه یافته و وارد بازار گردید ؟ اما سکوت شرکت و عدم ارائه گوشی جواب این سوال را داد ، چرا که قرار بود این ',ad در تابستان سال 2005 آماده شده و مورد تست مهندسان سونی اریکسون قرار گیرد اما این ماجرا تا اوایل سال 2006 به طول انجامید .

این گوشی سعی کرده باز هم همان شکل ظاهری P900 و P910 را حفظ نماید و تفاوت بدنه گوشی با آن ها خیلی زیاد نمی باشد . ابعاد گوشی 114x57x25 میلی متر  است و همچنین عدم تغییر رنگ گوشی باعث شد که گوشی کمی ضخیم تر به نظر برسد و در حال حاضر این گوشی فقط به رنگ نقره ای می باشد . استفاده از این وسیله همانند دیگر گوشی های قبلی خوشایند و با ورنکردنی می باشد ، به هر حال ابعاد گوشی ایجاب می کند که آن را یا در کیف کمری و یا در جیب کت خود حمل نمایید .

 


 

تولیدکنندگان ، وزن گوشی را همانند P800 صد و پنجاه و پنج گرم  طراحی نموده اند این افزایش وزن نسبت به P900 به علت افزوده شدن یک سری کارآیی هایی چون Wifi و هم به علت لبه های فلزی به کار برده شده در دستگاه ، می باشد . در P900 زمانی که در لولایی گوشی بسته می شد پلاستیک  محافظ موجود برروی آن که قرار بود از ضربه خوردن به دستگاه توسط درگوشی محافظت کند ، کمی اختلاف ارتفاع ایجاد می نمود که در نهایت باعث شکستگی در لولا یا بدنه گوشی می گردید که این مشکل در P990 حل گردیده است و چون دور تا دور صفحه نمایش گوشی مجهز به لبه فلزی می باشد این مطلب باعث می شود ، از گوشی در برابر هر گونه شکستگی بدنه محافظت نماید و طراحی گوشی به گونه ای به نظر رسد که انگار سازنده خواسته حجم زیادی از کارآیی ها را در یک بدنه کوچک جای دهد . دوربین پشت گوشی قابلیت های یک دوربین دیجیتال واقعی را دارد ، (البته در صورتی که سیستم مخابراتی کشور شما این سیستم را ارائه کرده باشد) . در واقع طراحان بیشتر سعی نموده اند از همان فرم ظاهری ارائه شده در K600i استفاده نمایند .

 

وجود دوربین جلوی گوشی ، به نمای روبروی گوشی شکل عجیبی داده و حالت فرورفته و تاریک گوشی در گوشه بالایی سمت چپ حالت خاصی را در گوشی ایجاد می کند . در صورتی که گوشی را از طرف روبرو زمین بگذارید این شکل به وجود خواهد آمد که گوشی به علت درتاشوی آن تعادل نخواهد داشت .

 


شاید باید گفت سازنده این گوشی با ترکیب یک سری طراحی ها و تصاویر ، قصد معرفی این گوشی به عنوان یک گوشی تجاری را داشته است  و در کنار آن پا فشاری به وجود دوربین و کارآیی های بیشتر در همان حجم ، به وضوح دیده می شود . به هر حال همه ی اجزا به خودی خود ، طراحی بسیار زیبا و منحصر به فردی دارند ولی نتوانسته اند که در کنار یکدیگر ، یک پدیده منحصر به فرد را ایجاد نمایند . یکی از مطالب عجیب این است که بر خلاف گوشی های قبلی ، در این گوشی دیگر Jogdial دارای حرکت به سمت چپ و راست جهت کار با منوها نمی باشد و به جای 5 حرکت ، دارای سه حرکت است .

همچنین چون این دکمه ی چرخنده ، حرکت جانبی ندارد به ناچار  کاملاً داخل کناره ی گوشی فرو رفته است که این باعث شده فشاردادن این دکمه سخت گردد و در نتیجه کار کردن توسط یک دست با این گوشی ، سخت تر شده است .

 
 

در این گوشی دکمه ی پخش صوتی به صورت کاملاً هم سطح با سطح کناره ی گوشی موجود است که کاملاً شبیه به K750i سونی اریکسون می باشد و یک قفل کننده صفحه کلید که در حالت استفاده از دوربین فلش را نیز فعال می سازد ، وجود دارد که اولین بار در سونی اریکسون S700 استفاده گردید .

 
 

در سمت راست گوشی محل قرارگیری کارت حافظه می باشد و شرکت نیز اعلام داشته که این گوشی تا 4 گیگابایت کارت حافظه را پشتیبانی می کند و درست است که شاید قبلاً باورکردنی نبود که حجم حافظه کارت ها به این میزان برسد ولی مطمئن باشید که این میزان به GB16 نیز خواهد رسید . در همین سمت و کمی پایین تر دکمه عکسبرداری گوشی قرار گرفته است و زمانی بیشتر به کار خواهد آمد که بخواهید در حالت افقی قرار گرفتن گوشی بخواهید عکسبرداری کنید ، می توانید از یک دکمه دیگر که در سمت بالای گوشی قرار گرفته برای فعال سازی برنامه ی کاوشگر اینترنت ، استفاده نمایید و این قابلیت را دارید که وظیفه این دکمه را به دلخواه تغییر دهید .

یک نکته ی دیگر عدم امکان اتصال هدفون به صورت مستقیم در این گوشی می باشد . چرا که هدست دستگاه ، تنها از طریق پورت اتصال سریع به دستگاه متصل می گردد که جمعاً یک سانتی متر به ارتفاع دستگاه می افزاید و هیچ گونه محل اتصالی برای هدست های دیگر قرار داده نشده و نظر سازنده این بوده که تنها با استفاده از بلوتوث ، از هدست های استریو فونیک برای این گوشی استفاده نمایید که البته این ابزار هیچ ضمانت خاصی نداشته ولی از عهده وظایف ابتدایی خود برمی آید .

 


دوربین جلوی گوشی بیشتر به خاطر تلفن های تصویری می باشد . چراغ چشمک زن که برای اطلاع دسترسی به سیستم سرویس دهنده (آنتن) می باشد در سمت راست بالای گوشی قرار گرفته است . صفحه کلید تاشوی گوشی شباهت زیادی به P900 و P910 دارد که زیاد برای کارکردن مناسب و راحت نبوده و بسیار لاغر است  نور پس زمینه ، ستون های سمت راست را بیشتر روشن می کند و البته کاراکترها به راحتی در نزدیک کلیدها دیده می شوند ، Joystick دستگاه نیز برای افرادی که دارای دستان بزرگی می باشند نیز مناسب است ولی دکمه تأیید (OK) در وسط آن بسیار کوچک می باشد ، همچنین کار با دکمه های حرکتی و چند منظوره نیز به علت حالت و وضعیت قرارگیری آنها بسیار راحت می باشد .

 


برای اولین بار برای صفحه نمایش تلفن های Smartphone در این گوشی از صفحه نمایش QVGA استفاده گردیده است که دارای رزولوشن320x240 پیکسل می باشد و زمان بسته شدن صفحه کلید ، این تصویر به مقدار 256x240 کاهش می یابد که این در مقایسه با Smartphone های موجود در بازار که دارای رزولوشن 176x220 پیکسل می باشند میزان زیادی است و تعداد کمی از آن ها در سری QVGA هستند  و تنها چند گوشی نوکیا دارای رزولوشنی همانند نسبت به گوشی P990 می باشند . اندازه قطر صفحه نمایش از 2.8 اینچ به 2.76 اینچ کاهش یافته است در نتیجه اندازه نقطه ها نیز کاهش یافته و چون هر تصویر از این نقاط به نام پیکسل تشکیل شده است ، وضوح و دقت تصاویر بالا رفته است . قابلیت نشان دادن 262000 رنگ باعث شده تصاویر روشن و واضح باشند و این مطلب باعث زیباتر شدن آیکن ها گردیده و این کیفیت بالای صفحه نمایش و تصاویر باعث ارتقاء این گوشی و قیاس آن با N90 گردیده است .

رفتار گوشی در برابر نور مستقیم خورشید بسیار عالی می باشد و تصاویر کاملاً واضح ، همانند گوشی های زیمنس دیده می شوند . اما متاسفانه ، این صفحه نمایش کاملاً در عمق گوشی قرارگرفته و این باعث گرفتن نور توسط لبه ها می گردد که گاهی اوقات سبب می شود که گوشی را در زاویه خاصی در دست بگیرید . یکی از تفاوت های مهم صفحه نمایش این گوشی با زیمنس ، حساس بودن صفحه Touchscreen می باشد . حفره مربوط به قرارگیری قلم دستگاه در سمت چپ بالای گوشی قرارگرفته که قلم به طور کامل در آن فرو خواهد رفت ، کاملاً شبیه به P900 .

 
 

وقتی که درب گوشی را از آن جدا می کنید ، یک صفحه کلید کامل به جای آن ظاهر می گردد و در بالای آن صفحه نمایشگر نیز می تواند صفحه شماره گیری تلفن به طور دیجیتالی قرار گیرد . کارکردن با این صفحه کلید به صورت دو دستی راحت می باشد و رنگ پس زمینه آن آبی است و تحت شرایط مختلف به خوبی دیده می شود .

 

وجود چنین صفحه کلید کامل برای برخی از مردم رضایت بخش و برای برخی دیگر بی مورد می باشد ؛ در واقع وجود آن بد نیست ، چرا که سونی اریکسون قصد دارد همه چیز را در یک Smartphone گرد آورد و این باعث می شود یک سری کارآیی ها اضافه شده ، و در نتیجه به ابعاد موبایل افزوده گردد ؛ اما به عنوان مثال P900 که دارای این صفحه نبود 2 سانتی متر کوچک تر بوده و به ابعاد K750 از لحاظ ارتفاع نزدیک می باشد .

پوشش پشت گوشی بدون هیچ گونه لقی می باشد و به راحتی درآمده و جا می خورد و پوشش دستگاه کاملا سفت و محکم می باشد (همانند K750i ) . باتری استفاده شده در گوشی از نوع جدید 34 – BST بوده که از جنس  Li – Polبا گنجایش mAh 1120  می باشد و بنابر گفته سازنده قابلیت روشن ماندن با 9 ساعت صحبت و یا 400 ساعت روشن بودن در حالت استندبای را دارد . البته در حالت کلی با استفاده از بلوتوث ، Wifi و نیم ساعت صحبت و 10 بار عکس برداری و 12 بار پیام فرستادن می توانید به مدت 2 روز روی گوشی خود حساب باز کنید اما خاطر نشان می کنیم زمانی که از طریق کابل گوشی را به کامپیوتر وصل می کنید در حین انتقال اطلاعات ، کامپیوتر مانند شارژر برای گوشی کارکرده و باتری را شارژ می کند . یادتان باشد که شارژ کامل دستگاه 2 ساعت به طول می انجامد .

دوربین 2 مگاپیکسل گوشی که از مزایای بالای آن است کاملاً شبیه به K750i می باشد لذا چندان به آن نمی پردازیم . همان طور که گفتیم این گوشی اولین گوشی می باشد که سیستم عامل سیمبین Symbian ویرایش9.1 مجهز به UIQ 3.0 را استفاده می کند و به عنوان پیروز میدان باید درباره UIQ 3.0 در این گوشی نکاتی را خاطر نشان کنیم .

 

UIQ 3.0 به اختصار:

یکی از علل پیدایش ویرایش های جدید این UIQ ، افزایش تولید گوشی های جدید در یک خط تولید است .برای ساخت این گوشی به عنوان مثال باید سیستمی طراحی کرد که گوشی را بتوان به روش های مختلف کنترل کند ، مثلا گوشی تنها با صفحه کلید کنترل شود و یا گوشی تنها با صفحه Touchscreen کنترل شود و یا با هر دو . در واقع UIQ3 به شما اجازه توسعه گوشی های استاندارد با زمان تاخیر کمتر و کیفیت بالاتر را نیز می دهد .  UIQ شرایط استانداردی را برای ارتباط با استفاده کنندگان ایجاد می نماید و هر تولیدکننده ی گوشی ، برای ایجاد اینترفیس های جدید ، باید از UIQ جدیدی برای خود استفاده نماید ، در واقع UIQ کمترین امکانات سخت افزاری برای ایجاد یک Smartphone  می باشد که این مطلب بر رزولوشن صفحه نمایش ، حافظه RAM و CPU و تعداد بالایی از اینترفیس های دستگاه اثر می گذارد . و از دید مصرف کنندگان باعث ارتقاء سطح گرافیکی دستگاه می شود و این ویرایش نیز تفاوت های اساسی با ویرایش قبلی دارد و کاملاً نیز متفاوت با سری 60 نوکیا می باشد و با احتساب جزئیات در واقع باید گفت UIQ ، 90% کار یک گوشی را کنترل می کند و 10% دیگر توسط تولیدکننده به صورت مسائل جانبی ساخته می شود .

نکته مهم دیگر این که تفاوت UIQ ویرایش 2.1 با ویرایش 3 همانند تفاوت ویندوز 3.1 و 95 می باشد . همان طور که می دانید هنوز هم خیلی کارآیی ها برای این ویندوز تعریف شده می باشد و از آن استفاده می گردد و حتی صفحه Desktop آن هنوز هم آشنا و شبیه به مدل های جدید می باشد ، شما می توانید با استفاده از کارآیی های این ویرایش قسمت های در تماس با استفاده کننده را برحسب دلخواه تغییر دهید به گونه ای که در همان حالت نیز برای دستگاه  تعریف شده باشد .

قابلیت نشان دادن 262000  رنگ برای P990 تنها در برخی از کارآیی ها قابل اعمال می باشد و در حالت کلی گوشی دارای 65000 رنگ می باشد . در حال حاضر گوشی های زیادی با رنگ های بسیار عمیق و قدرتمند در حال رقابت با گوشی های نوکیا می باشند .

 

کارکرد گوشی ، در حالت های با صفحه کلید متحرک و بدون صفحه کلید متحرک :

برعکس گوشی های دیگر سری P ، در P990 در حالت بسته ، درب گوشی ، حدود 10 درصد از ارتفاع صفحه را می گیرد و این باعث می شود شما بتوانید از کارآیی های بیشتری از گوشی استفاده نمایید ، البته زمانی که این صفحه کلید برروی گوشی باشد شما قابلیت دیدن تمام کارآیی ها را به طور کامل نخواهید داشت ، به عنوان مثال تقویم به صورت کامل نشان داده می شود ولی لیست رویدادها در این حالت قابل رویت نمی باشد . البته تمامی برنامه های موجود برروی گوشی P990 حتی بدون بازکردن در گوشی قابل دسترسی می باشد ، همچنین شما قابلیت حرکت بین منوها و برنامه ها با استفاده از دکمه های جهت دار موجود برروی صفحه کلید متحرک گوشی را نیز دارا می باشید .

برخلاف دیگر گوشی های این سری ، دکمه چرخنده موجود در کناره ی گوشی در حالت استندبای تنها وظیفه ی تنظیم صوتی دستگاه را بر عهده دارد . در این گوشی صفحه کلید نقش مهمتری را نسبت به دیگر گوشی های این سری ایفا می نماید و به هر حال گوشی در جاهایی استفاده از تکنولوژی UIQ3.0 را به وضوح نشان خواهد داد .البته شاید بهتر بود که سازندگان گوشی همان دکمه چرخنده 5 طرفه را در گوشی قرار می دادند ، به هر حال ساختار جدید گوشی اگر چه شاید برای مصرف کنندگان قبلی سری P کمی غریب باشد ولی مطمئناً مصرف کنندگان جدیدسری P را که با P990 شروع نموده اند ، اغنا خواهد کرد .

 

منوها قابلیت نشان داده شدن ، چه در لیست و چه به صورت ماتریس آیکن ها را دارند .

 


 

زمانی که صفحه کلید باز شده باشد ، صفحه نمایش به طور کامل تمامی آیکن ها را به صورت زیبایی نشان خواهد داد.

 

منوی فعال (Activity menu) :

 این کارایی که در P990 و K750i استفاده شده است از صفحات امروزی ویندوزهای SmartPhone پیروی می کند که شبیه به همان که در Symbian موجود می باشد بوده و ابتدا توسط نوکیا در 6680 ارائه گردیده است .

در همان ابتدای کار زمانی که در گوشی را باز می کنید این منو نشان داده می شود که ابتدا تاریخ و زمان و تماس های از دست رفته در بالای آن ظاهر می گردد ، در زیر هم شما مقدار پیام های خوانده شده را می یابید .

 همچنین ورودی های اورگانیزر و    do list To دیده می شوند .

 


 

نوار ابزار موقعیت ها (Status Bar) :

با استفاده از سیستم UIQ3 در تمام کارآیی ها و وضعیت ها ، مشخصات سیستم بر روی یک نوار ابزار نشان داده می شود که به آن ، نوار ابزار موقعیت ها و یا Status Bar می گوییم و هر آیکن موجود در آن ، نشان دهنده ی رویداد و یا موقعیت خاصی می باشد . به عنوان مثال تصویر پاکت نامه نشان دهنده ی پیام جدید می باشد . یک آیکن برای اطلاع از اتصال به شبکه ، یک آیکن برای فعال سازی بلوتوث و .... موجود است ، با استفاده از سیستم عامل UIQ3 تمامی موقعیت های زیر صفحه در نوار ابزار اعلام می گردد :

_ تماس ها و وضعیت اتصال به شبکه اینترنت

_ وضعیت آنتن دهی ؛ اتصال با GPRS

_ میزان باتری

_ وضعیت بلوتوث

_ وضعیت مادون قرمز (Infrared)

_ تماس های از دست رفته

_ یک آیکن که نشان دهنده lpn,ndj برقراری تماس ها از طرف شما می باشد

_ نشانگر پرشدن حافظه ی SMS

_ نشانگر مخصوص حالت بدون صدا

_ نشانگر مخصوص صفحه کلید دیجیتالی

_ نشانگر رسیدن پیام جدید

در قسمت سمت چپ این نوار ابزار یک فلِش می باشد که نشان دهنده نام منویی است که در آن هستیم ، همچنین با رفتن برروی آن خواهیم دید که قابلیت دسترسی به منوی اصلی آن آیتم را داریم و همچنین در انتهای منوها ، یک منو هم مربوط به همه ی  اتصالاتی که توسط گوشی قابل انجام می باشد ، موجود است .

 

Task Manager:

در نوار ابزار دو علامت پیکان ، حالت 8 ; را ایجاد کرده اند  و در سمت راست آن ها هم نوشته ی Task Manager دیده می شود شما با استفاده از  UIQ جدید می توانید لیست کارآیی های انجام شده ی قبلی را در این قسمت مشاهده نمایید و حتی از همین جا آن ها را فراخوانده و اجرا نمایید ، این بخش گوشی نسبت به دیگر گوشی ها کاملاً برتر می باشد .

 


 

هر کارآیی در گوشی خودش دارای یک منو می باشد که مانند برچسب پوشه در بالای صفحه دیده می شود که قابلیت انتخاب با قلم دستگاه را دارد .

 

روش های ورود متن به گوشی :

به هر صورتی که دلتان بخواهد می توانید متن را وارد گوشی نمایید .

1-  توسط دست خط خودتان با استفاده از قلم دستگاه Hand recognition )   )

2-  توسط کلیدهای شماره گیر صفحه کلید وقتی که درب گوشی بسته است .

3-  توسط کلیدهای صفحه کلید کامل زیر صفحه کلید تاشو

4-  توسط صفحه کلید دیجیتالی صفحه حساس گوشی Virtual Screen Keypad

هر یک از روش های بالا را که در نظر داشته باشید ، می توانید برای این کار انتخاب نمایید .

 


 

همچنین شما علاوه بر تمام این ها از یک T9 ارتقا یافته بهره می جویید که کلمه را به طور کامل با وارد کردن حرف اول کلمه حدس می زند که البته شبیه به این سیستم را در گوشی های موتورلا نیز می توان یافت .

همچنین دستگاه به طور خودکار کلمات ابتدای جمله را با حروف بزرگ می نویسد که البته می توانید این حالت را غیرفعال سازید . در هر برنامه ای که شما بتوانید در آن چیزی بنویسید ، خواهید توانست اندازه فونت دستگاه را نیز تغییر دهید ، صفحه نمایش شما در کمترین سایز دو خط بیشتر از حالت استاندارد خواهد داشت .

 

اطلاعات تماس ها (Contacts) :

در این قسمت شما می توانید در لیست ، نام افراد به همراه شماره اصلی آن ها را مشاهده نمایید ، جستجو در دفترچه تلفن نیز به وسیله حرف اول نام ، تا چندین حرف قابل انجام می باشد .

نام های به زبان دیگر به همراه نام های انگلیسی قابل نشان دادن می باشند که ابتدا نام های انگلیسی و سپس نام های زبان دیگر نشان داده خواهد شد ، برای هر نام هر تعداد شماره که بخواهید می توانید ذخیره نمایید و اولین شماره به عنوان شماره اصلی در نظر گرفته می شود . همچنین قابلیت  اضافه نمودن عکس و آدرس اینترنتی و ایمیل (E-mail) را خواهید داشت .

 

شما قابلیت افزودن نام ها به گروه های مختلف را دارید و هر نام نیز می تواند متعلق به چندین گروه باشد که به صورت علامتی برای فرد ذخیره می گردد ، قسمت بعدی نشان دهنده تولد ، شرکت ، موقعیت شرکتی و آدرس و... می باشد .

قسمت سوم نشان دهنده یک نوشته در رابطه با آن فرد می باشد و قسمت چهارم فرمان صوتی برای شماره گیری است ، همچنین می توانید زنگ مخصوصی را برای هر فرد یا گروه انتخاب نمایید .

که در لیست دفترچه تلفن نام شخصی را مشاهده می کنید فقط با یک دکمه می توانید شروع به نوشتن نام و یا پیام برای آن فرد نمایید و همچنین با انتخاب ایمیل نیز می توانید مستقیماً وارد قسمت اتصال به شبکه شده و برای فرد مورد نظر ایمیل بفرستید ، در واقع دستگاه شما کاملاً هوشمندانه عمل خواهد نمود . با استفاده از Contact Manager توسعه یافته به راحتی می توانید اطلاعات دفترچه تلفن خود را از گوشی های دیگر ارسال نمایید . همچنین دستگاه استاندارد Vcard 2.1 را پشتیبانی می کند که با استفاده از آن نیز می توانید به راحتی اطلاعات را از گوشی های دیگر دریافت نمایید . این دستگاه از انعطاف پذیری بسیار بیشتری برخوردار می باشد و نسبت به UIQ 2.1 از قابلیت های بیشتری برخوردار است . همچنین شما به راحتی می توانید با PC ها و یا PDA ها ارتباط برقرار نموده و به تبادل و تطابق اطلاعات به آن ها بپردازید .

شما می توانید یک ورودی و یا همه ی ورودی ها را به راحتی به دستگاه دیگری ارسال نمایید ، بدون اینکه مشکلی ایجاد گردد . گوشی شما Sync ML را به راحتی پشتیبانی می نماید . تصاویر گرافیکی مختلفی را نیز می توانید به اسامی اضافه نمایید که حتی به صورت Tile و Stretch مشاهده می شود که این باعث دیدن با کیفیت تصاویر ، در هر شرایطی می گردد . همچنین می توانید تصاویر گرفته شده توسط دوربین را نیز در دفترچه تلفن استفاده نمایید که این گونه عکس ها در حافظه ی داخلی گوشی برای دفترچه تلفن ذخیره می گردد . دفترچه تلفن گوشی بیشترین و کمترین حد نیازها را برطرف می سازد و بیشترین میزان توسعه در این بخش با کارآیی های مختلف انجام پذیرفته است که گوشی را به یک گوشی بسیار راحت تبدیل نموده است و شما می توانید به راحتی مابین لیست افراد در گوشی به وسیله Jog dial (دکمه چرخنده) گوشی به راحتی می توانید حرکت نمایید و آن ها را برای شماره گیری انتخاب نمایید .

زمانی که صفحه کلید گوشی بسته است می توانید در دفترچه به دنبال نام یا شماره ای با استفاده از دکمه های شماره گیر صفحه کلید همانند گوشی های عادی با نگه داشتن دکمه های شماره گیر بگردید ، که می توانید چندین حرف را وارد نمایید و سیستم جستجو بر حسب نام را فعال سازید .  همچنین 9 عدد برای شماره گیری سریع در گوشی در نظر گرفته شده است که نام و عکس افراد نیز برروی صفحه نشان داده می شود .

 

 پیام ها (Messages) :

به خاطر ویرایش جدید UIQ دستگاه ، این بخش کاملاً راحت و قابل تشخیص می باشد ، یک پوشه برای تمامی پیام های ورودی قرار داده شده که ایمیل ها را در برنمی گیرد ولی فایل های ارسالی توسط اینفرارد و بلوتوث را شامل می گردد که بعداً می توانید این فایل ها را در پوشه مورد دلخواه ذخیره نمایید .

شما قابلیت تنظیم مدیریت کامل پوشه ها و فایل ها را دارید و می توانید پوشه هایی را مخصوص به خود بسازید و مثلاً پیام ها را در آن ها قرار دهید با ورود به قسمت Message شما پوشه اصلی را مشاهده خواهید نمود و با حرکت افقی بین پوشه ها میتوانید آن ها را انتخاب نمایید .

 

نوع هر پیام اعم از SMS ، MMS و یا Beam در پوشه مشخص می گردد و آیکن هر یک را می توانید کنار پیام مشاهده نمایید . پیام هایی که در چند صفحه بوده و خود از چند پیام SMS تشکیل شده اند ، به صورت یک فایل نشان داده می شود .

به عنوان مثال 1.2 ، یعنی صفحه 1 ، از یک پیام 2 صفحه ای . راستی ، مژده به اون هایی که اهل پینگلیش یا نوشتن به زبان فارسی با لغات انگلیسی نوشتن هستند :

این دستگاه قابلیت حفظ لغات استفاده شده در دیگر پیام های موجود شما را داشته و می تواند لغات شما را از آن ها حدس بزند و در واقع به نحوی دارای یک T9 فارسی با حروف انگلیسی باشید ، البته به شرطی که این پیام ها را نگه داشته باشید . همچنین شما می توانید شکل های گرافیکی داشته باشید ، در پیام های ذخیره شده حرف اول این جمله در بالای آیکن هر یک مشخص می باشد که در زمانی که T9 آن ها را فرا می خواند در واقع به این حروف توجه می کند .

همچنین می توانید یک پیام را برای چندین نفر بفرستید که آن ها را انتخاب نموده و ارسال می نمایید برای این کار باید کنار نام آن ها تیک زده و همچنین شماره ای از آن ها که پیام را برایشان می فرستید ، نیز باید انتخاب کنید .

انواع پیام را می توانید ارسال کرده و در حالت MMS می توانید با انتخاب آیکن های مختلف ، تصویر ، فیلم و نوشته را به پیام اضافه نمایید . محدودیت حجم پیام نیز تنها توسط اپراتور سیستم کشور مربوط مشخص می گردد .همچنین از کارآیی های E-mail نیز بهره مند می باشید که به توضیح آن نمی پردازیم .

 

تنظیم کننده (Organizer) :

در کنار نشان دادن تقویم به صورت ماهانه و هفتگی و لیست کارهای روزانه ، در حالت هفتگی جدول شما دارای دو ستون برای روزها می باشد ، که در آن ، روز و کارهای مربوط به آن روز نشان داده می شود که بسیار راحت تر می باشد . همچنین در صورتی که شما دارای بیش از 5 رویداد روزانه باشید ، همه آن ها در صفحه نشان داده نخواهد گردید ، وقتی که صفحه کلید متحرک دستگاه بسته باشد تنها می توانید تقویم را به صورت ماهانه مشاهده نمایید و با باز نمودن صفحه کلید ، 3 رویداد اول روز انتخاب شده ، نشان داده می شوند و در حالت بسته هم با فشاردادن OK می توانید این رویداد ها  را مشاهده نمایید .

 


لیست انجام وظایف (TO Do List) :

شما می توانید ورودی های Organizer را در TO do list جایگزین نمایید و این بخش نیز شباهت بسیار زیادی با Organizer دارد . همچنین می توانید یک نسخه ی پشتیبان از این لیست در کارت حافظه قرار دهید و طبقه بندی های نامحدودی را نیز می توانید برای تنظیم چینش کارهای موجود ، در این قسمت ایجاد نمایید . مانند : 1) کارهای مدرسه ی فرزندان  2) لیست خرید خانه  3) تاریخ پرداخت قبض ها  5) بازپرداخت وام ها و... و برای هر یک نیز یک حساسیت و دوره انجام قرار دهید .

 

ساعت بیداری (Alarm Clock) :

قسمت تنظیمات زمانی گوشی ، همانند مدل های قبلی می باشد . زنگ های مختلفی را برای زمان های مختلف می توانید ذخیره نمایید و می توانید آن ها را به صورت تکرار زنگ و یا فقط یک بار زنگ زدن تنظیم نمائید ، همچنین می توانید از رادیو نیز به عنوان زنگ گوشی استفاده نمایید که البته در این صورت باید هندزفری را به گوشی متصل کنید و اگر رادیو کار نکرد احتمالاً شما خواب خواهید ماند . البته حتماً این نکته را در خاطر دارید که هندزفری نقش آنتن رادیو را ایفا می کند و لزومی ندارد در گوشتان باشد .

 

رادیو (Radio) :

تنها زمانی که هندزفری به دستگاه متصل باشد کار خواهد نمود ، رادیو قابلیت پخش استریو را دارا می باشد و کیفیت آن قابل مقایسه با K700 یا W800 سونی اریکسون می باشد و استفاده کننده می تواند تا 20 ایستگاه رادیویی را در آن ذخیره نماید .

 
 

در حین پرواز Flight Mode)) :

به علت وجود سیستم Wifi در دستگاه احتمال تأثیر گذاری آن برروی سیستم های ناوبری هواپیما زیاد می باشد ، همچنین کارآیی های رادیوی دستگاه نیز باید قطع گردد . در P990i بلوتوث قطع می شود ولی سیستم Wifi فعال باقی می ماند که علت آن مشخص نمی باشد شاید چون این گوشی ها بیشتر اوقات به صورت منبع اطلاعاتی افراد مورد استفاده قرار می گیرد ، این سیستم جهت فعال سازی گوشی بدون دسترسی به شبکه موبایل ، ایجاد گردیده است .

اتصالات (Connectivity) :

گوشی P990i بیشترین راه های اتصال به شبکه و دیگر ابزار و وسایل را در خود قرار داده است .

 
 

اتصال توسط کابل (Connection by cable) :

یک پورت اتصال سریع همانند مدل های قبلی در این گوشی موجود است که دارای استاندارد اتصال 232 RS می باشد و به علت تغییرات داده شده در دستگاه ، پشتیبانی کابل USB1.0 امکان پذیر خواهد بود که این یعنی (Mb/Sec 12 ) که البته شاید امروزه این میزان خیلی زیاد نباشد ولی در مقایسه با دیگر گوشی ها و مدل های قبلی سرعت نسبتاً بالایی خواهد بود . ذخیره مستقیم اطلاعات دستگاه برروی Flash Card و بهترین راه برای انتقال اطلاعاتی با حجم بالا می باشد چون در این حالت شما قادر به پاسخگویی به تماس ها و کار با بیشتر کارآیی های گوشی می باشید که بهترین وسیله برای این مطلب کابل های گوشی های K750 و یا W800 سونی اریکسون می باشد .

 

انتقال توسط اینفرارد :

قابلیت تشخیص کامل از مشخصه های بارز دستگاه در این سیستم انتقال می باشد و اجازه می دهد دستگاه به صورت یک مودم GPRS برای کامپیوتر به کار رود . سرعت انتقال اطلاعات نیز از Kbps 9.6 تا Kbps 115.2 می باشد که از استانداردهای :

IroBEX 1.2 و IRCOMM 1.0 و IrTRANP 1.0. پیروی می کند .

 


بلوتوث :

برای استفاده از بلوتوث شما دارای استاندارد نسخه ی 1.2 می باشید  و در کنار قابلیت های  استاندارد این نسخه اعم از انتقال   اطلاعات ، هدست ، هندزفری و شماره گیری ، قابلیت کنترل انتقال اطلاعات به کامپیوتر به عنوان serial port را نیز دارید .

شما از A2DP ، سرویس Service Discovery که شناسایی دیگر گوشی های اطراف می باشد نیز برخوردار هستید .

ساخت یک شبکه شخصی  PAN نیز با استفاده از Wifi امکان پذیر است . مثلاً شما با Wifi به اینترنت وصل هستید و دیگر گوشی ها با بلوتوث به گوشی شما متصلند که بسیار کارآیی جالبی به خصوص در کشور ما می باشد ! چون ما در حال حاضر نمی توانیم به راحتی با موبایل به اینترنت وصل شویم ، ولی با wifi این کار امکان پذیر بوده و گوشی های دیگر که با بلوتوث به گوشی ما وصل هستند می توانند از اینترنت بهره مند شوند .

کلاً این بخش از سه پروفایل اصلی ذیل تبعیت می کند :

1- Serial Port Profile  

2- General Object

3- Exchange Profile

4- Generic Access Profile

 

Wifi:

گوشی  802.11  mbps (11)را برای سرعت اتصال پشتیبانی می کند که اجازه استفاده از هرگونه کارآیی Wifi را به شما خواهد داد و دیگر با این سیستم استفاده از اینترنت و اتصال به شبکه و چک نمودن ایمیل آسان خواهد بود ، همچنین شما قابلیت لود نمودن فایل های حجیم را خواهید داشت و می توانید در حالت شبکه با دیگر وسایل نیز قرار بگیرید و این کارآیی اجازه اتصال و دستیابی به شبکه های مختلف را به شما خواهد داد .

همچنین در گوشی از یک مدیر اتصالات Connection Manager بهره می جویید .

 

Office application  :

شما به صورت کامل از کارآیی های مربوط به Office بهره جسته و حتی قابلیت باز نمودن فایل های PDF و یا فایل های مربوط به Office و نوشتار کامپیوتر را دارا می باشید .

 

و با هر روشی می توانید متن ها را ویرایش و یا ذخیره کنید حتی از طریق دست خط (Scribble) .

برنامه PDF  قابلیت نشان دادن فایل های PDF را دارا می باشد که در ابتدا نوکیا ویرایش آزمایشی آن را برروی گوشی های سری 60 قرار داد اما پکیج ( بسته نرم افزاری ) کامل این برنامه در P990i موجود است که زبان انگلیسی و زبان های encoding شده را به راحتی نشان خواهد داد .

 


Quick Office :

یک برنامه دیگر که توسط شرکت دیگری ساخته شده و مخصوص UIQ ویرایش سوم می باشد که ویرایش های قبلی آن در گوشی های نوکیا استفاده شده و قابلیت نشان دادن و کارکردن برروی فایل های M.S Office را دقیقاً مشابه آن چه در کامپیوتر است دارا    می باشد که در P990 کاملاً توسعه یافته و قابلیت اجرای بالایی را دارد .

ما به توضیح کامل این برنامه نمی پردازیم و تنها خاطر نشان می کنیم که امکان دارد فایل های MS Office کامپیوتر گاهی اوقات شامل قسمت هایی باشد که این بخش ها برای گوشی تعریف شده نباشد ، البته خیلی در این رابطه به مشکل نخواهید خورد .

 

Tasks:

نوشتن وظایف و تنظیم دوره های اجرایی و تحویل آن ها و تعریف محدودیت های زمانی در این قسمت موجود می باشد که استاندارد بوده و نیاز به توضیح اضافی ندارد .

 

Calculator:

یک ماشین حساب عادی و معمولی که کمی با دیگر کارآیی ها UIQ3 متفاوت می باشد .

 


Voice:

یک ضبط صوت که اجازه ضبط نکاتی که در روز ، به نظرتان جالب می آید را می دهد  شما می توانید فرمتی را که می خواهید صدا با آن ذخیره گردد را تعیین نمایید .

 


 Graphics Viewer:

یک برنامه جهت نشان دادن سریع تصاویر به صورت تمام صفحه می باشد که قابلیت تغییر و کارآیی های خاصی  ندارد ؛ تنها یک دکمه جهت ارسال عکس متوسط MMS موجود است که عکس را در آن حالت نیز به شما نشان می دهد .        (Preview)

 

Image editor:

یک ویرایشگر ساده برای تصاویر موجود در گوشی می باشد که امکان تغییرات اندک برروی آن ها را به شما می دهد .

 

Music DJ:

یک برنامه استاندارد که توسط سونی اریکسون این گوشی تعبیه شده و قابلیت مخلوط کردن انواع فایل های صوتی را با هم دارد و می توانید تعدادی آهنگ DJ تولید نمایید .

 


Converter:

یک برنامه ساده جهت تبدیل واحدها .

 

Stop Watch and Countdown:

یک کرنومتر و یک تایمر که کار با آن ها ساده می باشد .

 

Multimedia Player:

یک برنامه که فایل های صوتی و تصویری Real و MPEG4 و 3GP و AAC و Mp3 و AMR و RMF و DLS و Real Audio و G-MIDI و از نوع 40 پلی فونیک و MIDI و WAV تا Khz 16 و XMF را پشتیبانی می کند .

 

تم ها (پوسته ها) Themes :

یک بخش جدید که در UIQ ایجاد شده ، همین قابلیت می باشد که به شما تنها اجازه ی تغییر تم به صورت تغییر رنگ و تصویر را نمی دهد ، بلکه امکان تغییر نوع نشان دادن آیکن ها و شکل و شمایل کار و صداها را نیز می دهد و در جمع ، یک تم جدید را بسته به سلیقه شخصی شما ایجاد می کند که در عکس ها نیز می توانید این مطلب را مشاهده نمائید .

 

همان طور که انتظار می رفت امکان استفاده از این گوشی در حالت Land Scape یا افقی تمام صفحه وجود دارد . البته برنامه هایی که چنین قابلیتی داشته باشند و از پیش برروی گوشی موجود باشند ، فقط برنامه ی دوربین و برنامه ی Opera هستند ولی تولید برنامه های این چنینی برای شرکت های دیگر نیز مشکلی در بر نخواهد داشت ، این شرکت های طرف سوم فعلاً وجود ندارند چون گوشی هنوز به بازار نیامده است البته این گوشی حدوداً شش ماه زودتر از ارائه به بازار ، به همگان معرفی شد تا برنامه نویسان بتوانند برای این گوشی برنامه نویسی کنند که این نشان دهنده ی کار قوی سازندگان گوشی و حتی به نحوی همراهی با تولیدکنندگان برنامه ها و همچنین حفاظت گوشی در برابر انواع ویروس ها می باشد ، در نتیجه همان طور که برای P800 نیز این اتفاق افتاد در مدت کوتاهی شما برنامه های مربوط به این گوشی را در بازار خواهید یافت . همچنین شما دارای حق کپی رایت دیجیتالی نیز می باشید ، یعنی DRM که در UIQ3.0 قرار داده شده ، برای تصاویر ، زنگ ها و فیلم ها قابل استفاده می باشد و علامتی را در کنار این فایل ها قرار خواهد داد .

 

حافظه و مدیریت آن :

شما قابلیت جایگزینی کارت حافظه در حال روشن بودن گوشی را خواهید داشت که بیشترین حجم کارت Gb 4 می باشد . حجم کارت حافظه موجود در بسته Mb 128 است و RAM دستگاه نیز Mb 64 می باشد .

شما به طرق مختلف می توانید اطلاعات مربوط به حافظه را مشاهده کنید ، به عنوان مثال حالت اول ، حالتی است که حجم حافظه داخلی و کارت حافظه را به صورت مجزا نشان می دهد و حالت دوم ، حالتی است که حافظه ی اشغال شده توسط برنامه های اجرا شده را به شما نشان می دهد که این ها را می توانید در بخش  Storage Wizard مشاهده نمایید .

 


مدیر برنامه ها (File Manager) :

این برنامه اجازه ی مشاهده و گشت و گذار بین فایل ها و پوشه های موجود هم ، در حافظه ی خود گوشی و هم در کارت حافظه را به کاربر می دهد . شما می توانید فایل های مختلفی را انتخاب نموده ، آن ها را پاک کرده و جا به جا کنید . این بخش مدیریت فایل ، کاملاً استاندارد می باشد و حتی اجازه ی ارسال بعضی فایل ها را از این دستگاه به دستگاهی دیگر از طریق بلوتوث و یا اینفرارد خواهد داد .

 
 

 و درنهایت :

شما مطمئناً هیچ گونه مشکلی با سیستم ارتباطی این گوشی نخواهید داشت و گوشی در شرایط مختلف به خوبی کار خواهد نمود ، صدای زنگ دستگاه به اندازه کافی برای شنیدن بلند است و با استفاده از Mp3 به عنوان زنگ دیگر وجود زنگ 40 پلی فونیک به چشم نخواهد آمد ، قدرت ویبراتور دستگاه کمی بیش از حدمتوسط است و در این مورد تفاوت چندانی با گوشی های قبلی ندارد.

اگر چه نبود Jogdial 5 طرفه و وجود صفحه کلید کامل در دستگاه در بین بعضی ها انتقاداتی را برانگیخته است اما امکانات اضافه شده دستگاه نیز قابل ستایش می باشد که به شرح زیر آمده است :

_ وجود سیستم Wifi

_ دوربین 2 مگاپیکسل با کیفیت عکس برداری و فیلم برداری عالی

_ استفاده از سیستم پیشرفته و ارتقاء یافته UIQ.3 با کارآیی های بسیار فراوان

_ پشتیبانی تمامی راه های ممکن برای وارد کردن متن

_ وجود UMTS و قابلیت تلفن تصویری

یکی از امکانات جدیدی که در گوشی های نوکیا به بازار خواهد آمد و در این گوشی موجود نمی باشد قراردادن امکان VoIp به هر حال این دستگاه ، یک دستگاه راحت و مجهز به سیستم VIQ.3 است . گوشی های P900 و P910 و K750 هر یک کارآیی های خاص خود و مزایا و معایب خود را داشتند اما شاید دلایل زیر برای خرید گوشی P990i مناسب باشد .

_ قابلیت کار با فایل های Office

_ وجود Wifi و قابلیت اتصال ها و انتقال های پرسرعت

_ VPN ؛ یک سیستم لازم برای استفاده از شبکه

_ یک دوربین خوب و عادی شبیه به K750 و W800

_ قابلیت تماشای تصاویر در یک صفحه بزرگ

_ قابلیت انتقال صدا با بلوتوث

 

نتیجه ی آزمایش P990i بعد از دو ماه :

در قسمت های قبلی این بررسی به شرح برخی نقاط ضعف و قوت این گوشی پرداختیم و در این قسمت نیز قصد ارائه تجربیات جدید بیش از 2 ماه استفاده از این گوشی را داریم که در قسمت قبل اشاره ای به آن ها نشده بود .

 


نکته ی مهمی که باید ذکر شود ، فعال سازی Wifi در حین پرواز است که خطوط هوایی زیادی این کارآیی را فعال می سازند که اکثراً در خارج از ایران بوده و البته استفاده از آن ها لذت بخش و جالب می باشد . ولی جالب اینجاست که چرا قابلیت Wifi فعال می باشد ولی قابلیت بلوتوث فعال نیست . در رابطه با تأثیر این سرویس برروی سیستم های ارتباطی هنوز شک هایی وجود دارد .

برروی درب گوشی دکمه ها به همراه حروف دو زبان و اعداد موجود می باشند و 2 تا 3 هفته با گوشی کار شد اما در نوشته های آن هیچ خللی ایجاد نگردید و به راحتی درب گوشی باز و بسته گردید و برای حرف زدن نیز کافی است گوشی را برروی گوش خود نهاده تا درب گوشی در حالت باز برروی گونه شما قرار گیرد .

افراد زیادی چندین بار این سؤال را پرسیده اند که آیا می توان از دیکتا فون یا همان ضبط صوت گوشی در حین مکالمه نیز استفاده نمود ؟ این کارآیی قابل اجرا به صورت سریع نمی باشد که البته می توانید با کمک Control Panel یک امکان دسترسی سریع را برای آن تعریف نمایید . ولی در هر صورت نمی توانید از آن در حین مکالمه استفاده نمایید . اما این که واقعاً به چه دلیلی سازندگان گوشی این کارآیی را در حین مکالمه فعال نساخته اند جای سؤال داشته و خود تبدیل به یک رمز و راز گردیده است . چون این کارآیی در دیگر گوشی ها در هر موقعیتی کار می کند .

یک حالت زیبا و منحصر به فرد در گوشی موجود است که به نام Flag Call یا تماس های نشان دار می باشد که در این حالت شما می توانید تماس های وارد شده را رد نمایید . البته لیستی از تماس های از دست رفته و رویدادها را به شما ارائه می دهد و به طور خودکار نام و شماره ی تماس های از دست رفته را برای شما لیست و یادآوری می کند ، که مطمئناً یک کارآیی مفید و منحصر به فرد خواهد بود . نکته ی دیگر موجود در گوشی ، SMS Reject می باشد . که در واقع اگر شما بسیار مشغول باشید و نتوانید پاسخ کسی را بدهید ، پس از تماس او گوشی می تواند به طور خودکار یک پیام SMS را مبنی بر علت عدم پاسخ گویی به فرد مورد نظر ارسال نماید و برای این کار کافی است دکمه وسط را فشار داده و ارسال پیام را تأیید کنید . 

شما قابلیت ارسال سریع SMS را نیز دارید ، یعنی به عنوان مثال در حین مکالمه ، یک کارت اطلاعاتی در مورد یک نفر را فراخوانی نموده و آن را برای شخص دیگری ارسال نمایید که در این حالت احتمالاً مکالمه شما از طریق هندزفری و یا بلندگو صورت می پذیرد که این کارآیی جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات بسیار مفید است .

 


قسمت مدیا پلیر و Mp3 player گوشی نیز دارای انواع مختلف کارآیی های موجود در سری های واکمن (W) می باشد و حتی اکولایزر گوشی قابل تنظیم می باشد که البته تأثیر چندانی را نمی گذارد و دارای Stereo Widening نیز می باشید . پخش کننده ی W950 برروی P990 موجود می باشد .

 

 

رادیوی گوشی علاوه بر کارآیی های استانداردی چون جستجوی کانال ها ، جستجو و تنظیم خودکار ، RDS ، دارای قابلیت ارسال سیگنال رادیویی به یک هدست بلوتوث نیز می باشد ، که امروزه تنها برخی از گوشی ها چنین کارآیی را پشتیبانی می کنند که البته باید هدست گوشی را نیز به عنوان آنتن به آن متصل سازید .

 

نکته ی اضافه شده ی دیگر Card Scanner یا اسکن کننده کارت می باشد ، که جزء کارآیی های دوربین است و با روشن بودن آن می توانید عکس های Business card ها یا همان کارت ویزیت های موجود در گوشی را دیده و تنظیماتی برای تولید و تنظیم این کارت های اطلاعاتی انجام دهید . به عنوان مثال تنظیمات نوری و رنگ آن ها را انجام دهید .

 
 

وقتی شما از یک کارت ویزیت عکس می گیرید به طور خودکار در یک پوشه ی جداگانه ذخیره می گردد . گام بعد شناخت کارت و نوشته های آن می باشد که تحت برنامه ی جداگانه ای انجام می پذیرد . سپس باید فرمت کارت و زبان آن را مشخص کنید تا مرحله ی تشخیص و بازخوانی انجام پذیرد و باید بگویم که این برنامه ی تشخیص به خوبی کار می کند و عکس کارت تبدیل به یک کارت ویزیت دیجیتالی می گردد . که این کارآیی در نمایشگاه ها برای بازدیدکنندگان بسیار مفید است .

شما در گوشی دارای RSS Feed می باشید که بدین وسیله به راحتی می توانید کانال های مختلف را اضافه کرده و ذخیره و یا به روز نمایید که اطلاعات بیشتر در این رابطه را در حین کار با آن درخواهید یافت . برنامه ی کامل PDF+ و Quick Office که به طور کامل در گوشی موجود می باشد در صورتی که در یک مدت زمان زیاد استفاده گردد کاملاً شما را وابسته به خود خواهد نمود ! و حقیقتاً احساس خوبی را در شما القاء خواهد کرد . به عنوان مثال در حین ارائه ی سمینار اسلایدها را می توانید در صورت امکان ارسال و یادریافت نموده و در روی گوشی مشاهده نمایید و با استفاده از بلوتوث آن ها را به پروژکتورهای بلوتوث دار ارسال نمایید . شاید ارائه سمینار در آینده براساس همین کارآیی متداول گردد .

 

تم ها یکی از نقاط قوت گوشی می باشند که یک تصویر از آن ها را که در بخش قبل فراموش کرده بودیم ، برای شما در زیر نشان می دهیم :

 
 

Browser موجود در گوشی یعنی Opera 8 دارای تنظیمات انعطاف پذیری است و قابلیت های آن در مجال این نوشته ها نمی گنجد . تنها به این نکته بسنده می کنیم که صفحات را در آن می توانید به طرق مختلف مشاهده نمایید . (افقی یا عمودی)

 
 

فیلم ها و فایل های ویدئویی قابل پخش ، به صورت تمام صفحه نیز می باشند و در این حالت صفحه حالت افقی به خود می گیرد . تمام کارآیی ها قابل تنظیم تحت تنظیمات امنیتی می باشند و استفاده از پیام ها ، عکس ها ، اینترنت و حتی دسترسی به سیستم ، قابل کد رمز گذاری می باشد .

دوربین گوشی نکته ای بیش از آنچه در قبل گفته ایم ندارد و فیلم برداری گوشی در رزولوشن 320x240 با سرعت 15 فریم در ثانیه می باشد .

 

در دوربین گوشی تغییراتی نسبت به تولیدات قبل ایجاد شده ، مدل دوربین از نوع استفاده شده در K750i می باشد ولی دارای فاصله ی کانونی متفاوت با آن چه در K750i وجود دارد ، است و به همین دلیل تصاویر در آن نزدیک تر و واضح تر دیده می شوند . نمونه عکس گرفته شده توسط این گوشی را در زیر مشاهده می نمایید که توسط دوربین 2 مگاپیکسلی آن گرفته شده است .

 

 

و درنهایت :

 این گوشی نسبت به مدل های قبل این سری از شکل ظاهری بدتری برخوردار بوده و دکمه ی چرخنده ی آن برای استفاده ، سخت می باشد و وجود صفحه کلید کامل چندان کارآیی ندارد . گوشی از UIQ3 با قابلیت عالی تشخیص و انجام برنامه ها بهره می جوید و این هر روز برعلاقه شما به این گوشی می افزاید .

گوشی کاملاً قابل مقایسه با نوکیا 9500 می باشد ، که البته دارای اندازه ی کوچک تری می باشد . شاید آن هایی که با سری های P قبلاً کار نموده اند این گوشی برای آن ها عادی باشد ، ولی برای افرادی که تا به حال با سری های P کار نکرده اند ، این گوشی و کارآیی هایش بسیار جالب و زیبا است و گوشی تمام تلاش خود را برای کسب بیشترین فروش ، انجام داده است .

سونی اریکسون M600 قابلیت رقابت با P990 را نداشته و به نوعی از انواع Black Berry و از نوع پیشرفته آن می باشد و یک   نکته ی منفی آن نبود دوربین نیز می باشد و عملاً امروزه این گوشی دارای رقیبی نیست و حتی نوکیا N80 هم در خیلی جنبه ها به پای P990i نخواهد رسید .

نظر سنجی دربی 65

دسته ها : موبایل
پنج شنبه 11 7 1387 20:54

 

سونی اریکسون  K850i

 

محتویات بسته فروش

-          گوشی

-          شارژر

-          باتری

-          هدست سیمی استریو ( بدون برند واکمن )

-     کابل  USB

-     کارت حافظه M2

-          دفترچه راهنما

 

موقعیت K850 در میان سایر گوشی‏های سونی اریکسون

این گوشی یکی از جدیدترین‏های سونی اریکسون است که حداقل تا فصل دوم سال 2008، قهرمان و باعث افتخار این شرکت خواهد بود؛ چرا که شروعی است برای تولید گوشی هایی با دوربین 5 مگاپیکسل.

براساس سیاست‏های شرکت سونی اریکسون گوشی‏های این شرکت یا برای طرفداران تکنولوژی‏های جدید ساخته شده و یا برای کسانیکه خواهان زیبای گوشی هستند؛ اما K850i گستره‏ی وسیع تری از مشتریان را دربر می‏گیرد و برای هر دو گروه مناسب است.

 

 

دوربین این گوشی شباهت زیادی به دوربین‏های دیجیتال دارد و شکل ظاهری آن نیز با گوشی‏های دیگر سونی اریکسون بسیار متفاوت است به طوریکه دو کلید کمکی حساس به لمس آن به قسمت بالای صفحه کلید و درون قاب صفحه نمایش گوشی منتقل شده و کلیدهای جهت‏دار وارد محدوده ‏ی صفحه کلید عددها گردیده است. K850i یک گوشی پیشرفته و در عین حال با کاربری بسیار آسان می‏باشد.

لازم به ذکر است که سه قهرمان قبلی این برند یعنی K800i,K750i,T610i هر یک در نوع خود اولین بودند به طوریکه T610i اولین گوشی بود که در آن از دوربین استفاده شده بود، K750i نیز اولین گوشی با کیفیت بالای عکس برداری و ترکیبی از قابلیت ها مثل برنامه پخش موسیقی، رادیو و بازی به شمار می آمد. K800i هم دارای قابلیت‏های چند منظوره جاوا، اینترفیس پیشرفته و پلت- فورم A1/A100 بوده و دوربین آن در زمان تولید بالاترین کیفیت را داشته است. اما آیا K850i هم یکی از همین اولین‏ هاست؟ در پاسخ باید گفت که تنها تفاوت این گوشی با مدل‏های قبلی دوربین 5 مگاپیکسلی آن است در حالیکه N95 نوکیا هم دوربین 5 مگاپیکسل دارد. ولی با توجه به قیمت بالای آن به جرأت می‏توان پیش بینی کرد که K850i رقیب خوبی برای N95 باشد.

پیش از این K800i سونی اریکسون در رقابت با N93 پیروز شد زیرا با اینکه N93 یک اسمارت فون بود ولی از نظر طراحی و راحتی استفاده در سطح پایین تری نسبت به K800i قرار داشت.

اما در مورد K850i,N95 نمی‏توان چنین پیش بینی هایی کرد زیرا این دو گوشی از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. با این وجود اسمارت فون N95 نسبت به رقیب خود عملکرد قدرتمندتری داشته و طراحی کشویی آن نیز این روزها طرفداران زیادی دارد.

 

 

در کمال تعجب باید گفت که اینترفیس و برنامه‏های K850i کاملا تغییر یافته و حتی شبیه به اینترفیس گوشی‏های نوکیا شده است. بنابراین کسانیکه با خرید این گوشی انتظار دارند یک گوشی مثل گوشی‏های قبلی سونی اریکسون داشته باشند، کاملا ناامید خواهند شد.

 

 

گوشی K850 رقیبان سرسخت بسیاری دارد و به همین دلیل احتمالا نسخه ویرایش شده و ارتقاء یافته‏ی آن زودتر از موعد وارد بازار خواهد شد تا بتواند رقبای خود را شکست دهد. در کل این گوشی نقطه شروع پیشرفت سونی اریکسون است.

 

طراحی و کنترل ها

طراحی K850 دارای زاویه ها و گوشه ‏های تیز و مربع شکل بوده و از این نظر کمی با گوشی‏های قبلی متفاوت است این گوشی کوچک و ضخیم است و در نگاه اول بزرگتر از K800i به نظر می‏رسد، اما هنگامیکه آنها را در کنار هم قرار می‏دهیم K850i باریک‏تر از K800i می‏باشد.

 

 

 

ابعاد گوشی این گوشی 17×48×102 میلی‏متر و وزن آن 118 گرم است؛ در حالیکه  K800i  دارای ابعاد  102×47×18میلیمتر و وزن آن 115 گرم می‏باشد.

 

 


K850i در دو رنگ سبز و آبی لاجوردی تولید شده است. البته سطح پلاستیکی روی گوشی در هر دو مشکی است و تنها رنگ اطراف کلیدهای جهت‏دار و نوارهای کناری گوشی با یکدیگر تفاوت دارند. لبه های کناری K850i آبی رنگ، به رنگ نقره ای و سطح پشت آن از جنس پلاستیک شفاف می‏باشد که برای یک گوشی، کمی غیر عادی به نظر می‏رسد. سطح رویی هر دو رنگ K850i، از نوعی پلاستیک شفاف ساخته شده که به راحتی چربی و اثر انگشتان را به خود جذب می‏کند.

از آنجاییکه تمام بخش های گوشی به جز بخش های کناری از جنس پلاستیک شفاف است و چربی و آلودگی را جذب می‏کند، این امر ممکن است برای عده ای آزاردهنده باشد. سطح پلاستیکی گوشی دارای یک لایه نازک و محکم فلز‏ مانند است که هم از اجزای داخلی محافظت می‏کند و هم باعث سختی گوشی در زیر انگشتان می شود. اگر بخش پشتی گوشی با سطوح سخت برخورد کند ترک های کوچکی روی آن پدیدار می شود؛ ولی این ترک ها بیشتر نشده و به راحتی نیز دیده نمی شوند.

 
 

 

پوشش پشت گوشی را نمی‏توان از آن جدا کرد ولی اگر قسمت پایینی آن یعنی جایی که پورت استاندارد گوشی قرار گرفته را به دقت نگاه کنید، دریچه ای را می بینید که در داخل آن باتری، سیم کارت و محل قرار گرفتن کارت حافظه M2 یا microSD جای گرفته اند.

 

 

 

صفحه نمایش

 

صفحه نمایش 2.2 اینچی K850i با رزولوشن320 ×240 (QVGA) کیفیت بهتری نسبت به K790i و K800i دارد و تا 8 خط متن و 3 خط سرویس را نشان می دهد. ولی اگر سایز فونت آن را کوچکتر کنید می توانید خطوط بیشتری را در آن مشاهده کنید. مثل سایر گوشی ها، صفحه نمایش این گوشی TFT بوده و قابلیت نمایش 262144 رنگ را دارد. این صفحه نمایش آینه ای، امکان دیدن عکس و متن را حتی در زیر نور آفتاب هم فراهم می کند و مثل T650i دارای یک لایه ی شیشه ای محافظ می باشد.

عکس ها در این گوشی در مقایسه با K800i شفاف تراند (به لطف افزایش قطر 0.2 اینچی صفحه )، ولی هنوز کیفیت خیلی بالایی ندارند.

 

 
 

صفحه کلید

صفحه کلید این گوشی کمی عجیب و غیر متداول است. کلیدهای آن مثل T650i مربع شکل بوده و برخلاف ظاهر غیرعادی آن، کاربرد راحتی دارد. کلیدهای جهت‏دار نیز به صورت یک کادر مستطیل شکل در داخل محدوده‏ی دکمه های شماره گیری قرار گرفته ‏اند؛ اما برآمدگی آن، استفاده از این کلیدها را ساده می‏کند.

 

 

رنگ نور زیر صفحه کلید سفید است و در بیشتر شرایط نوری به خوبی قابل مشاهده است. همچنین صفحه کلید K850i دارای چند افکت نوری است که با ریتم های متفاوتی روی ردیف های کلیدها ظاهر می شوند. این ویژگی که برای اولین بار در T650i به کار گرفته شد، زیبایی خاصی به گوشی می دهد.

 

 
 

 

در پایین صفحه نمایش K850i مثل RAZR2 V8 موتورولا سه کلید لمسی قرار گرفته که به این ترتیب، یک ردیف از کلیدها یعنی OK و کلیدهای کمکی حذف شده اند و جای بیشتری برای دکمه های شماره گیری باز شده است.

تفاوت آن با RAZR2 V8 موتورولا این است که در گوشی موتورولا سه منطقه لمسی روی خود صفحه نمایش قرار گرفته در حالیکه در K850i سه حس گر در حاشیه‏ی زیر صفحه نمایش تعبیه شده که به محض قرار گرفتن انگشت شما، آن را تشخیص می دهد.

براساس آزمایش های صورت گرفته سرما و گرمای انگشتان هیچ تاثیری در میزان حساسیت و کارآیی آن ندارند. در ابتدا کار با این کلیدهای لمسی کمی مشکل است، اما پس از مدتی به آن عادت خواهید کرد. البته کیفیت کار با کلیدهای لمسی فقط کمی پایین تر از گوشی‏های دیگر است و عادت کردن به آنها تنها نیاز به زمان دارد.

 

 

 

حافظه، کارت حافظه

 

K850i دارای 40 مگابایت حافظه داخلی است. همانطور که قبلا هم اشاره شد می‏توان هم از کارت حافظه M2 و هم microSD استفاده کرد. با اینکه قیمت microSD کمی ارزان تر است ولی تقریبا قیمت هر دو نوع کارت حافظه در یک محدوده بوده و قابلیت‏های آنها نیز یکسان می‏باشد؛ بنابراین انتخاب هر یک از آنها تنها بستگی به علاقه و نظر شخصی دارد.

دریچه مخصوص کارت حافظه K850i دو منظوره است یعنی برای قرار دادن کارت M2 ریز تراشه آن باید رو به بالا باشد ولی برای گذاشتن microSD ریز تراشه باید رو به پایین قرار گیرد؛ البته مطمئنا نمی‏توان هر دوی آنها را به صورت همزمان استفاده کرد. برای گذاشتن یا برداشتن کارت حافظه نیازی به خاموش کردن آن نیست و دارای قابلیت تعویض سریع یا Hot swap می‏باشد.

اگر بخواهید کارت حافظه را به شیوه غلطی وارد گوشی کنید ممکن است بر اثر فشار دادن آن به داخل، نوار باریک فلزی محفظه آسیب دیده و یا در بدترین حالت اتصال کارت حافظه با قطعات گوشی از بین برود. برای حل این مشکل کافیست با یک جسم تیز محفظه را محکم نگاه دارید. برنامه‏ ی پخش موسیقی این گوشی می‏تواند از حافظه داخلی و هم از حافظه جانبی گوشی استفاده نماید.

 

 

 

حس گر حرکتی داخلی

K850i دارای حس گر حرکتی است اما بر خلاف گوشی‏های قبلی نظیر W580i,W710i، به منظور تشخیص وضعیت صفحه نمایش به کار می رود؛ یعنی هنگام تماشای عکس یا ویدئو با چرخاندن گوشی به صورت افقی، تصویر نیز افقی می شود. همچنین این حس گر برای برخی بازیهای خاص نیز مورد استفاده قرار می‏گیرد. تا کنون تنها گوشی آیفون دارای این ویژگی می‏باشد. البته نوکیا هم مدت هاست که از این حس گرها برای چرخاندن اتوماتیک تصویر استفاده می‏کند، اما حس گرهای نوکیا هیچ کاربردی در برنامه‏های دیگر گوشی ندارند.

 

 

 

باتری

باتری K850i یک باتری 930میلی آمپر ساعتی مدل BST-38 و از جنس Li-P0l است. مدت کارکرد این باتری جدید در حالت آماده به کار، 400 ساعت و در حالت مکالمه 9 ساعت تشخیص داده شده است. شارژ کامل باتری این گوشی حدودا 2.5 ساعت طول می کشد.

 

عملکرد

عملکرد K850i از نظر تکنیکی با مدل‏های قبلی و به خصوص K800i تفاوتی ندارد. البته سرعت عملکرد منو و برخی بخش های دیگر مثل دفتر تلفن کمی نسبت به گوشی‏های قبلی بیشتر شده است.

 

 

اتصال با سایر دستگاه ها

USB

در هنگام اتصال USB ،باید نوع اتصال را مشخص کنید، یعنی تعیین نمایید که آیا می خواهید به اطلاعات روی کارت حافظه دسترسی داشته باشید، حالت پرینت را فعال کنید یا اینکه فقط به مدیریت گوشی بپردازید. اگر حالت اول را انتخاب کنید می‏توانید همه اطلاعات موجود در کارت حافظه و نیز حافظه داخلی را مشاهده نمایید.

علیرغم اینکه USB این گوشی نسخه 2.0 است ولی سرعت انتقال اطلاعات آن از 500کیلوبیت در ثانیه تجاوز نمی‏کند. اگر هم می خواهید از USB به عنوان مودم استفاده کنید کافیست گزینه آخر را انتخاب نمایید تا وارد تنظیمات USB شوید. در این قسمت امکان دسترسی به تنظیمات شبکه بر روی کامپیوتر شخصی وجود دارد که به ویژه هنگام استفاده از ActiveSync بسیار کاربرد دارد. همچنین USB این گوشی با پشتیبانی از پروتکل MTP امکان انتقال آهنگ ها از برنامه Windows Media Player نسخه 10و11 کامپیوتر را به گوشی فراهم می‏کند.

 

 

بلوتوث

گوشی  K850iدارای بلوتوث نسخه 2.0 مجهز به EDR بوده و می‏توانید در منوی این قسمت گزینه صرفه ‏جویی در شارژ را انتخاب کنید. این گوشی دارای پروفایل A2DP است که امکان استفاده از هدست بلوتوث بی سیم را فراهم می‏کند، همچنین بر خلاف K800i، در حالت Flight نیز می‏توان بلوتوث را فعال نمود.

بلوتوث این گوشی پروفایل های زیر را پشتیبانی می‏کند:

 

          - A2DP

          - Basic Imaging Profile

         - Basic Printing Profile

          - Dial-Up Networking Profile

          - File Transfer Profile

          - Generic Access Profile

          - Generic Object Exchange Profile

          - Handsfree Profile

          - Headset  Profile

          - Headset Profile

          - HID

          - JSR-82 Java API

         - Object Push Profile

          - Personal Area Network Profile

          - Serial Port Profile

          - Service Discovery Application Profile

          - Synchronization Profile

          - SyncML OBEX binding

          - Phonebook Access Profile

 

HSDPA / 3G / EDEG / GPRS

K850i اولین گوشی ساخت سونی اریکسون است که همه نوع ارتباطی را فراهم می‏کند. تنها نکته ای که باید به آن اشاره کرد نبود اینفرارد است، که علت آن قدیمی شدن این استاندارد و ظهور پروتکل های جدید انتقال اطلاعات، مثل USB بی سیم می‏باشد.

 

 

پلت فورم سخت افزاری A2، پلت فورم نرم افزاری A200

بخش سخت افزاری K850i تفاوت های زیادی نکرده است- با اینکه حجم حافظه (RAM) بیشتر شده هنوز این گوشی از پردازنده ‏ی ( CPU ) با ARM11 با فرکانس 220 مگاهرتز استفاده می‏کند. البته نمی‏توان کم سرعت بودن ظاهر شدن عکس ها در بخش Media را نادیده گرفت؛ ولی به نظر می‏رسد تنها دلیل آن سرعت پایین هماهنگی میان کارت حافظه و سایر بخش های سیستم باشد، زیرا پس از باز شدن گالری، کار کردن با آن، با سرعت قابل قبولی انجام می‏گیرد.

 

 

پلت فورم نرم افزاری A200

نسل جدید گوشی ها همگی دارای یک بخش نرم افزاری جدید هستند. در K850i نیز پلت فورم جاوا JP-7 به پلت فورم جاوا JP-8 ارتقا یافته است.

 

 

JP-8

استفاده از پلت فورم جدید جاوا در گوشی‏های سونی اریکسون، توسعه و ارتقای برنامه ها را آسان تر نمود. همانطور که برای گوشی‏های نوکیا و موتورولا JSR-248 یا معماری سرویس های موبایل توانست استانداردهایی برای برنامه‏های مختلف این گوشی ها ایجاد کند، همین استانداردها مجموعه ای از APIهای ( اینترفیس رابط میان نرم افزار و سخت افزار ) مورد نیاز برای گوشی‏های مجهز به جاوا تعریف می نماید.

در گذشته استفاده از نسخه های مختلف جاوا در گوشی‏های مختلف موجب سرگردانی شرکت های تولید برنامه می شد،اما امروزه همه آنها ترکیب و یکسان سازی شده تا از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری شود.

مجموعه MSA شامل تعدادی از استانداردهای اجباری است و در میان آنها برخی استانداردهای اختیاری نیز دیده می شود؛ بدین معنی که سازنده می‏تواند به دلخواه خود آنها را به کار گیرد که در این صورت مجموعه کاملی از قابلیت ها را برای گوشی فراهم می‏کند. یکی از این API های اختیاری برای سونی اریکسون JSR 256 یعنی API(اینترفیس) حس گر موبایل است. به کمک این API برنامه سازان می‏توانند برنامه‏هایی که دارای قابلیت استفاده از سنسور حرکتی هستند را تهیه کنند. سایر کارخانه ها نیز می‏توانند به انتخاب خود از این API در گوشی ها بهره جویند.

در زیر برخی دیگر از APIها معرفی شده اند:

JSR239 * جاوا، API مربوط به Open GL ES – پشتیبانی گرافیک سه بعدی

* API ,JSR177 مخصوص سرویس های امنیتی- پشتیبانی از مشخصات کاربر که در آینده مهم ترین API موبایل خواهد بود.

* API ,JSR229 پرداخت پول- برای پرداخت پول از پایانه های تلفن همراه

* JSR234 ، چندرسانه ای پیشرفته- برای صداهای سه بعدی، استفاده از دوربین، رادیوی RDS,FM که بخشی از آن در پلت فورم JP-7 نیز وجود داشت.

* API ,JSR179 مکان یابی- مربوط به برنامه های مخصوص مکان یابی نظیر برنامه‏های مورد استفاده د رنقشه های گوگل

* JSR238- برای تنظیم دستگاه ها و برنامه ها مطابق با مناطق مختلف (Localization )

* JSR211، پشتیبانی از SIP- برای تماس های VoIP ( مکالمات اینترنتی )

با مشاهده لیست APIها به این نتیجه می رسیم که امروزه یک گوشی با قابلیت‏های مختلف و مجهز به جاوا می‏تواند در حد یک اسمارت فون باشد و در آینده نزدیک می‏تواند کارآیی خود را در حد برنامه‏های سیمبین برساند.

البته باید گفت که K850i در کنار Z750i و W910i جزء گوشی‏هایی است که پلت فورم JP-8 را پشتیبانی می‏کند، بنابراین نمی‏توان انتظار داشت که تمام ویژگیهای JP-8 در این یک گوشی تعبیه شده باشد. مثلا تماس های VoIP (مکالمات اینترنتی ) نیازمند تکنولوژی Wi-Fi است در غیر این صورت وجود VoIP مفهومی ندارد. از آنجاییکه برخی اپراتورها نمی خواهند که کاربران با به کارگیری تکنولوژی VoIP اندکی در هزینه های خود صرفه جویی کنند، این قابلیت را از گوشی‏هایی مثل N95 حذف کرده اند. به همین دلیل بهتر است برای استفاده از این برنامه ها منتظر اتفاقات آینده باشیم.

با این حال برای اینکه بیش از این وارد مبحث APIها و تاثیرات آنها بر گوشیهای آینده نشویم، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که با یک HGE-100، یعنی یک دریافت کننده خارجی GPS به همراه یک برنامه جاوا، و یا اتصال به نقشه های گوگل می‏توان با K850i نیز جهت یابی را انجام داد.

 

اینترفیس کاربری نوکیا

یکی از تصمیمات استراتریک سونی اریکسون در سال 2004 استفاده از اینترفیس کاربری نوکیا برای برنامه‏های جاوا بود. به همین دلیل K850i نیز مانند سایر گوشی‏های مجهز به پلت فورم JP-8 شبیه به اینترفیس S40 می‏باشد.

پیش از این گوشی‏های سونی اریکسون دارای دو کلید کمکی و یک کلید جداگانه بازگشت ( Back ) بودند، اما در مدل‏های جدید سه کلید کمکی درست در زیر صفحه نمایش قرار گرفته که کاربری آنها مثل کاربری گوشی‏های S40 نوکیاست. ولی متاسفانه برای کاربران چندان خوشایند نیست، زیرا استفاده از آن بیشتر برای مشتریانی مناسب تر است که قبلا از گوشی‏های نوکیا استفاده می کردند و اکنون می خواهند گوشی‏های سونی اریکسون را خریداری کنند. با اینکه اینترفیس K850i برای مشتریان و طرفداران وفادار به برند سونی اریکسون نامأنوس است ولی مطمئنا دیر یا زود می‏توان به آن عادت کرد.

شرکت در نظرسنجی دربی 65

دسته ها : موبایل
پنج شنبه 11 7 1387 12:39

دانشگاه پیام نور براساس تصمیمات جلسات 94 مورخ 27/8/65 و97 مورخ 25/9/65 شورای عالی انقلاب فرهنگی عملاً با پذیرش اولین گروه دانشجو در مهرماه 1367 تأسیس شد.

این دانشگاه پس از تأسیس، با پذیرش اولین گروه دانشجویی خود در 5 رشته تحصیلی ودر 28 مرکز باقیمانده از دانشگاه ابوریحان بیرونی ودانشگاه آزاد ایران از مهرماه سال تحصیلی 68-1367 فعالیت آموزشی خود را‌ آغاز کرد.توسعه دانشگاه وتأسیس شعب جدید از محل کمک های مردمی و محلی وامکانات مهیا شده از سوی هیأت مؤسس انجام می شود

یکی از ارکان توسعه علمی کشور گسترش آموزش است که رشد اجتماعی و شکوفایی استعدادها را به همراه دارد و زمینه‏ساز خلاقیتهای انسانی است. آموزشهای متعارف و جاری به تنهایی برای برقراری این رکن مهم کافی نیست. توجه به روشهای جدید آموزشی و اجرای  برنامه‏هایی از قبیل آموزش نیمه حضوری آموزش باز و از راه دور و آموزش مجازی  برای دستیابی به هدفهای توسعه بسیار ضروری است.

آموزش نیمه حضوری نظامی آموزشی است که، با بهره­گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتابهای درسی خودآموز و دانشجو محوری در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاسهای درسی را کاهش میدهد.  و در واقع، در این نوع آموزش  عملاٌ می توان کلاسهای تدریس را به کلاسهای مرور درس و رفع اشکال گروهی تبدیل کرد.

مزایای این نظام آموزشی عبارت است از دانشجو محوری،  امکان مطالعة مستقل، پوشش فراگیر،  ارائة دروس در وقت کمتر از لحاظ حضور ضروری دانشجو و،  در نتیجه، کاهش هزینه ها و وابستگی کمتر به الزامات آموزشی نسبت به روشهای مرسوم،  و در عین حال، اثربخشی آموزش.

مهم‌ترین هدف و معنای آموزش باز کاهش موانع زمانی و مکانی و محدودیتهای مربوط به برخی مقررات نظام آموزشی متعارف است. به گونه‌ای که زمینه‏های ارائة آموزش عالی به افرادی فراهم آید که به علت دوری یا دسترسی نداشتن به مراکز آموزشی و محدودیتهای زمانی و شغلی و اقلیمی برای بهره‏مندی از آموزش متعارف امکان کمتری دارند.

آموزش نیمه حضوری عبارت است از سازماندهی به فرایند یاددهی ـ یادگیری، به گونه‌ای که هر مرکز آموزشی در انتخاب و کاربرد راهکارهایی برای استفاده از یک یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه‏ و سایر وسایل ارتباط جمعی توانا باشد.

در این نوع آموزش، بهره‏گیری از فناوری‏ اطلاعات و ارتباطات (ICT) فرایند یادگیری را با مشارکت خود یادگیرندگان تسهیل می‌کند.

ابر دانشگاه پیام نور بزرگترین شبکه آموزش عالی دولتی در کشور است که در میان دانشگاه های باز دنیا رتبه ششم و در آسیا رتبه دوم را دارد.

 

 آموزش باز

این اصطلاح بیشتر نوعی نگرش به نظام آموزشی است که مطابق نیازهای یادگیرنده طراحی  می شود و سعی می کند موانع را از سرراه آموزش یادگیری بردارد. هم نظام آموزش از راه دور و هم نظام سنتی و رسوم می تواند براین تعریف باز یا بسته باشد.

 

1- جدایی یاددهنده و یادگیرنده (معلم و شاگرد) از یکدیگر، هم از نظر مکانی و هم از نظر زمانی

2- ارایه آموزش به وسیله سازمان نه معلم

3- استفاده از فناوری در آموزش، با به کارگیری ابزارهای ارتباطی جدید برای آموزش

4- تأمین ارتباط دو سویه میان سازمان یاددهنده (معلم) و یادگیرنده

5- ارائه و تشکیل کلاسهای رفع اشکال فردی و گروهی و ممنوعیت تشکیل کلاسهای آموزشی صرفا حضوری

6- مشارکت معلم در شکل صنعتی شده فرایند یادگیری ـ یاددهی به عنوان عامل اصلی

7- فردی و خصوصی کردن یادگیری ( در این نظام یادگیرنده تعیین کننده زمان ومکان یادگیری متناسب با استعدادها و علایق و به طور کلی توانایی ها و ویژگی­های فردی خود می باشد).

  

آموزش از راه دور، نظام آموزش نوینی برای سازمان دادن به فرآیند یادگیری ـ یاددهی است که یک مرکز آموزشی را، به منظور انتخاب و کاربرد راه کارهایی برای استفاده  از یک یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه ها و سایر وسایل ارتباط جمعی، یاری می­دهد. همچنین با بکارگیری این نوع آموزش و با بهره­مندی از فناوری­های جدید در ارائه خدمات آموزشی از راه دور، فرآیند یادگیری با مشارکت خود یادگیرندگان سهل تر می شود.

 

چشم انداز دانشگاه

بیانیه چشم انداز در افق 1404 هجری شمسی:

با اتکال به قدرت لایزال الهی در راستای تحقق آرمان ٌ دسترسی به آموزش عالی برای  همه، در همه جا و در همه وقت ٌ با تلاش و کوشش همه ذینفعان و برنامه ریزی دقیق و شفاف دانشگاه پیام نور در افق چشم انداز، دانشگاهی است اسلامی، پیشرو، بالنده، جذاب در حد شاخص ترین دانشگاه باز در دنیای اسلام با جایگاه اول علمی و فناوری در سطح دانشگاه های باز منطقه آسیای جنوب غربی در عین ممتاز و معتبر بودن در سطح جهانی، جامع و فراگیر در گستره سرزمینی و فرا سرزمینی و منطبق با استانداردهای جهانی و ملی در تولید و اشاعه علم، آموزش و پژوهش و بهره مند از خدمات اساتید دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برای تربیت مؤثرترین دانشجویان در عرصه های مورد نیاز کشور خصوصاٌ تربیت دانش آموختگان برای توسعه و تعالی مناطق کمتر برخوردار کشور.

شرکت در نظر سنجی دربی 65

دسته ها : اخبار
چهارشنبه 10 7 1387 23:24

سلام دوستان خوبم

به نظر شما نتیجه شهراورد روز جمعه چه خواهد بود؟

1-  برد استقلال

2- برد پرسپولیس

3- مساوی

از اینکه در این نظر سنجی شرکت می کنید تشکر میکنم

دسته ها :
چهارشنبه 10 7 1387 22:58

سلام دوستان

با عرض پوزش بخاطر تاخیر

عیدتون مبارک

راستی یادتون نره تو نظر سنجی سریال های ماه رمضان شرکت کنید

با کلیک روی اینجا

دسته ها :
چهارشنبه 10 7 1387 22:41
X